Unikalna odzież sportowa dla kobiet – do jogi, fitnessu i biegania

Darmowa dostawa od 500 zł.

Jaki rodzaj jogi wybrać dla siebie?
Autor     07/18/2018 10:42:24    0Komentarze
Jaki rodzaj jogi wybrać dla siebie?

Spora część naszych klientek praktykuje jogę codziennie, dla większości (także dla autorki tego artykułu :)) taka regularność pozostaje wciąż nieosiągalnym celem, do którego warto jednak dążyć.  Zdarza się też tak, że joga stanowi wyłacznie uzupełnienie dla intensywnego treningu spoza maty, np. biegania, czy wspinaczki i wykorzystywane są do tego tylko wybrane asany. Ale najpewniej są wśród Was i takie, które nigdy jeszcze nie witały słońca w psie z głową do góry i w dół. Być może joga nie jest dla Was, a może zwyczajnie nie wiecie od czego zacząć?

Przygotowałam więc dla Was krótki przewodnik po najpopularniejszych rodzajach jogi. Dzięki temu łatwiej będzie Wam zadebiutować na zajęciach, albo też może znaleźć nowy, bardziej dopasowany do Waszej osobowości, rodzaj praktyki?

JOGA DYNAMICZNA

Vinyasa aka Power Joga 

Cechą charakterystyczną tego stylu jogi jest płynne przechodzenie z jednej pozycji w drugą, co czyni cały układ dynamicznym. Na tym również polega trudność Vinyasy – liczy się nie tyle technika wykonania poszczególnych asan, co płynność ruchów pomiędzy pozycjami oraz prawidłowe oddychanie. Vinyasa joga kładzie duży nacisk na harmonizację ruchu z oddechem, co początkującym może przysporzyć nieco trudności. Vinyasa to z pewnością styl dla kreatywnych – nie ma w niej określonej sekwencji asan, jest za to dużo przestrzenii dla wyobraźni.

Ashtanga

Ten rodzaj jogi pozwala odkryć piękno w… rutynie. Ashtanga składa się z określonej sekwencji figur, które wykonuje się zawsze w tej samej kolejności. Podczas praktyki należy koncentrować uwagę na oddechu i skupiać wzrok na konkretnych punktach (tzw. drishti). Skupienie umysłu na płynnym wykonywaniu układu oraz synchronizacja oddechu pomaga uwolnić głowę od zmęczenia, stresu i codziennych zmartwień. Stałość Asthangi przynosi ukojenie w rzeczywistości, która nieustannie się zmienia. Jest to styl nieco bardziej wymagający fizycznie, choć większość asan można dostosować do swoich możliwości i doskonalić w trakcie regularnej praktyki.  Asthanga narzuca przy tym dużą dyscyplinę – zaleca się praktykowanie jej 6 razy w tygodniu.

JOGA STATYCZNA

Iyengar

Styl, który ceni precyzję ponad próżność. Większą uwagę przykłada się do dokładnego wykonywania poszczególnych figur – dlatego jednej asanie przypisuje się więcej niż kilka oddechów jak np. w Vinyasa. Praktykując Iyengar często sięga się po pomoce takie jak: klocki, wałki, paski, a nawet krzesła. Ten rodzaj jogi znakomicie nadaje się dla debiutantów – uczy jak prawidłowo wejść w daną pozycję, które mięśnie powinny być zaangażowane, a które mają odpoczywać. Po technicznym opanowaniu podstawowych pozycji znacznie łatwiej spróbować swoich sił np. w Asthandze.

Yin

Zajęcia, których głównym celem jest relaksacja ciała i umysłu. Joga Yin jest spokojniejsza i wolniejsza niż wspomniana wcześniej Iyengar – w pozycjach pozostaje się nawet kilka minut. Styl uczy cierpliwości oraz uważności, pozwala się wyciszyć i uspokaja umysł. Ze względu na swoją statyczną formę, praktyka Yin bywa wyzwaniem dla osób pracujących w stresujących środowiskach, przyzwyczajonych do szybkiego tempa. Jeśli należysz do tej grupy – Yin pomoże Ci znaleźć równowagę, ale na początku możesz napotkać na trudności z koncentracją.

Kundalini

Uznawana za najbardziej duchową odmianę jogi, kładzie największy nacisk na pracę z oddechem, mantrą, prawidłowe ułożenie dłoni (mundry) oraz medytację. Praktyka ma doprowadzić do rozbudzenia w nas energii Kundalini (umiejscowionej u podstaw kręgosłupa) oraz pomóc w osiągnięciu stanu wyższej świadomości. Ze względu na swój spokojny charakter joga Kundalini nadaje się dla osób na każdym poziomie. Zaawansowane joginki mogą potraktować ją jako uzupełnienie dynamicznych treningów Vinyasy, a osoby początkujące – jako miękki wstęp do kultury jogi.

HOT JOGA

Hot Vinyasa

Charakterystyczną cechą tego rodzaju jogi jest… temperatura pomieszczenia, w której odbywa się praktyka. Zajęcia Hot Vinyasy są prowadzone w salach nagrzanych do prawie 38 stopni. Istnieje kilka wariacji na temat poziomu ciepła, najpopularniejsze są temperatury z przedziału 32-35 stopni. Trening w takich warunkach ma pomóc pozbyć się toksyn, oczyścić organizm i umysł. Wysoka temperatura pozytywnie wpływa na elastyczność mięśni, łatwiej więc wykonać poszczególne asany i pomaga zapobiegać urazom. Przed zajęciami należy wypić minimum półtora litra wody aby uniknąć odwodnienia. Wiele szkół wymaga aby przynieść własną matę a przynajmniej odpowiednio duży ręcznik. Popularnym strojem do ćwiczeń są szortysportowy stanik – po dwóch minutach w nagrzanej sali nie będziesz mieć wątpliwości dlaczego. Hot  Vinyasa nie jest tak zaawansowana jak standardowa Vinyasa, nadaje się również dla osób początkujących, pod warunkiem wytrzymałości na wysokie temperatury. Jeśli latem często robi Ci się słabo, nie decyduj się na najbardziej rozgrzany trening – zacznij od praktyki w 25 stopniach.

Bikram Joga 

Charakterystyczna odmiana hot jogi, stworzona i spopularyzowana przez Bikrama Choudchury. Korzystanie z nazewnictwa Bikram wymaga restrykcyjnego przestrzegania określonej specyfiki treningu. Temperatura w pomieszczeniu musi wynosić 37,8 stopnia, zajęcia trwają półtorej godziny i składają się z sekwencji 26 pozycji, wykonywanych w określonej kolejności. Rutynę powtarza się dwukrotnie, dodając na końcu dwa ćwiczenia oddechowe. Twórca Bikram jogi deklaruje, że praktyka w tej konkretnie temperaturze ma pozytywny wpływ na system odpornościowy, uelastycznia kręgosłup (redukuje więc bóle pleców), wzmacnia kości i tonizuje mięśnie. Sam Bikram jest w środowisku jogowym postacią bardzo kontrowersyjną, – promując jogę w Stanach dorobił się ogromnego bogactwa, a jego obecny styl życia ma niewiele wspólnego z prostotą i równowagą, które stanowią podstawowe pierwiastki jogi.

A CO Z HATHA JOGĄ?


Hatha to ogólne określenie praktyki jogowej, może więc oznaczać zarówno statyczne i dynamiczne odmiany. Jedna z najstarszych praktyk, łączy pracę z ciałem (asany) i ćwiczenia oddechowe (pranayama). Gdy studio jogi określa się mianem Hatha możesz spodziewać się zajęć o umiarkowanym stopniu trudności.

Sporo tego, ale na pewno nie musisz próbować wszystkiego, aby się przekonać która z opcji najbardziej pasuje do Ciebie. Najpewniej już jesteś bliska odpowiedzi … teraz wystarczy ją tylko sprawdzić w praktyce!  

Ola



Udostępnij

Zostaw odpowiedź

* Imię
* E-mail (Nie publiczne)
* Komentarz: